CLOSE

Breaking news

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Στην 5η θέση η εθνική πόλο ανδρών - Νίκησε την Ισπανία
A

Η «κακή παρένθεση» της ήττας από τη Σερβία που πλήγωσε τους παίκτες και το προπονητικό team της εθνικής πόλο, δεν κατατρόπωσε το ηθικό της ομάδας. Αντίθετα, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου απέδειξαν πως άξιζαν μια θέση στο βάθρο και δίκαια ήταν ένα από τα φαβορί, ακόμα και για το χρυσό μετάλλιο αυτών των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου κατέκτησαν την πέμπτη θέση επικρατώντας 15-13 της Ισπανίας στο ολυμπιακό τουρνουά παίζοντας αποφασισμένοι για τη νίκη κι έτσι η ελληνική αποστολή των φετινών Αγώνων «έκλεισε» με τη εθνική πόλο ανδρών να κατακτά την 5η θέση.

Οι διεθνείς μας πήραν από την αρχή του αγώνα προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατήρησαν έως το τέλος φτάνοντας σε μία νίκη, που δίνει μια πιο ευχάριστη γεύση στον επίλογο που έγραψαν στη διοργάνωση.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν βάση στην άμυνα και να είναι φειδωλές στο σκοράρισμα. Η Ελλάδα πήρε δύο φορές προβάδισμα στο πρώτο οκτάλεπτο, αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες φορές.

Η δεύτερη περίοδος διέφερε πολύ από την πρώτη, καθώς οι ομάδες πραγματοποίησαν... παράσταση τερμάτων. Πιο συγκεκριμένα, σημειώθηκαν δέκα τέρματα με την Ελλάδα να πετυχαίνει έξι τέρματα και να μπαίνει στο δεύτερο ημίχρονο με το +2 (8-6).

Στην επανάληψη η «γαλανόλευκη» μπήκε φουριόζα και με πολύ καλό μομέντουμ από το δεύτερο οκτάλεπτο. Έκλεισε καλά τους χώρους στα ισπανικά σουτ και με επιμέρους 4-1 έστειλε τη διαφορά στα 5 τέρματα (12-7).

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος έμοιαζε διαδικαστική με τα πέντε γκολ διαφορά υπέρ της Ελλάδας. Βέβαια, οι Ισπανοί είχαν άλλη άποψη καθώς μείωσαν στο ελάχιστο (14-13), ωστόσο με ένα γκολ στον παίκτη παραπάνω μετά από έλεγχο στο VAR έγινε το 15-13 για το τελλικό σκορ.

Οκτάλεπτα: 2-2, 6-4, 4-1, 3-6

Ελλάδα: Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 3, Γκίλλας 1, Αργυρόπουλος 1, Παπανικολάου, Κάκαρης 3, Νικολαϊδης, Βλαχόπουλος, Ζερδεβάς

Ισπανία: Αγγίρε, Μουνιαρίθ 1, Γρανάδος 1, Σαναχούγια 3, ντε Τόρο, Λαρούμπε 2, Φαμέρα, Καμπάνας, Ταχούλ 1, Περόνε 2, Μπιέλ, Μπουστός 3, Λόριο.