CLOSE

Breaking news

Ολυμπαικοί Αγώνες: «Αποχαιρετά» το Παρίσι με νίκη 7η θέση η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών
A

Με επιβλητική εμφάνιση και άνετη νίκη 19-10 επί του Καναδά που της έδωσε την 7ην θέση στη γενική κατάταξη, ολοκλήρωσε τη παρουσία της στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι η εθνική ομάδα πόλο γυναικών.

Χαρακτηριστικό είναι πως τα κορίτσια σημείωσαν τρία τέρματα στα τελευταία 2:04 λεπτά ενώ για την ιστορία, το τελευταίο γκολ σημείωσε η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, η συγκίνηση ήταν διάχυτη και στο πρόσωπο τόσο της προπονήτριας, όσο και των παικτριών.

Όσον αφορά το ματς, η Ελλάδα ήταν μπροστά στο σκορ 7-5 στο πρώτο ημίχρονο και με πέντε σερί γκολ μέχρι τα μισά της 3ης περιόδου ξέφυγε για τα καλά στο σκορ. Έκανε νέο σερί 5-0 στα τελευταία 3:40 και έτσι διαμόρφωσε το άνετο 19-10.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-2, 6-3, 7-3

Ελλάδα (Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου 2, Ξενάκη 2, Ασημάκη 1, Πάτρα 2, Νίνου 3, Βασιλική Πλευρίτου, Γιαννοπούλου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου

Καναδάς (Παραντέλο): Γκοντρό, Λάκνες, Κρεβιέ 3, Ράιτ 2, Μιμίντις, Μακντάουελ, Μπάκοτς 1, Λεμί-Λαβουά 1, Μακέλβι 2, Μπράουν, Πολ 1, Λα Ρος, Βουλπίσι