CLOSE

Breaking news

INTIME
A

Την πέμπτη θέση στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων θα διεκδικήσει η Εθνική πόλο ανδρών, μετά τη σημερινή νίκη της απέναντι στην Αυστραλία.

Ειδικότερα, η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης επικράτησε με 15-9 απέναντι στην αντίστοιχη της Αυστραλίας, ενώ την Κυριακή, το πρωί, θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση της κατάταξης, με αντίπαλο την Ισπανία.

Να σημειωθεί ότι ο Θοδωρής Βλάχος χρησιμοποίησε στη θέση του τερματοφύλακα τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο αντί του Μάνου Ζερδεβά, ενώ δεν έπαιξε καθόλου ο Αγγελος Βλαχόπουλος.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με πολύ καλή άμυνα και δέχθηκε μόλις ένα γκολ στην πρώτη περίδοο, χωρίς μάλιστα να χρειαστεί ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος να κάνει ούτε μία απόκρουση. Η εθνική προηγήθηκε 3-1 και, παρότι οι Αυστραλοί βρήκαν κάποιες λύσεις στον παίκτη παραπάνω και σε κόντρα, διατήρησε το προβάδισμα των δύο τερμάτων ως το τέλος του ημιχρόνου (5-3). Μέσα σε ενάμισι λεπτό στις αρχές της τρίτης περιόδου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρήκε τρία γκολ και ξέφυγε 8-4, για να φτάσει στο +5 (10-5) λίγο πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου και να “τελειώσει” την υπόθεση νίκη.