CLOSE

Breaking news

Ολυμπιακοί Αγώνες
A

Οδεύουν προς το τέλος οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Παρίσι καθώς η τελετή λήξης έχει προγραμματιστεί για την Κυριακή 11 Αυγούστου. Ωστόσο, η δράση της Team Hellas συνεχίζεται σήμερα Παρασκευή, με δύο συμμετοχές στην πάλη, από μία σε μαραθώνια και καλλιτεχνική κολύμβηση, αλλά και την υδατοσφαίριση ανδρών.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ελληνικής αποστολής σήμερα, Παρασκευή 9 Αυγούστου 2024, έχει ως εξής:

Μαραθώνια κολύμβηση

• 08.30 Άλκης Κυνηγάκης (10χλμ ανδρών)

Πάλη

• 12:00 Ναουρέν Κουρουγκλίεφ – Τζέιντεν Αλεξάντερ Λόρενς (Αυστραλίας) (ρεπεσάζ 86κ. ελευθέρας ανδρών)
  • 12:30 Γιώργος Κουγιουμτσίδης – Βίκτορ Πασάντιν (Τατζικιστάν) (1ος γύρος 74κ ελευθέρας ανδρών)
  • 14:00 προημιτελικά 74κ ελευθέρας ανδρών: Γιώργος Κουγιουμτσίδης (εφόσον προκριθεί)
  • 19:15 ή 19:25 Γιώργος Κουγιουμτσίδης (ημιτελικά 74κ ελευθέρας ανδρών, εφόσον προκριθεί)
  • 21:05 ή 21:15 Νταουρέν Κουρουγκλίεφ (χάλκινο μετάλλιο 86κ ελευθέρας ανδρών, εφόσον προκριθεί)

Υδατοσφαίριση ανδρών

• 19:00 Ελλάδα - Αυστραλία (Θέσεις κατάταξης 5-8)

Καλλιτεχνική κολύμβηση

• 20:30 Ευαγγελία Πλατανιώτη/Σοφία Μαλκογεώργου (τεχνικό ντουέτο)

Τα 7 μετάλλια που έχει κερδίσει η Ελλάδα

Μέχρι στιγμής η «Team Hellas» έχει συλλέξει 7 μετάλλια (9 αθλητές), ξεπερνώντας τις επιδόσεις που είχε στο Τόκιο το 2021.

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με ένα θεαματικό άλμα που έκανε μόλις από τη δεύτερη προσπάθεια στα 8,48μ.

Ο Εμμανουήλ Καραλής αναδείχθηκε χάλκινος Ολυμπιονίκης στο Άλμα επί Κοντώ.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των κρίκων.

Στην κωπηλασία δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι Παπακωνσταντίνου - Γκαϊδατζής και  Κοντού - Φίτσιου.

Στην κολύμβηση (200μ. ύπτιο)  ο Απόστολος Χρήστου πραγματοποίησε μια μυθική εμφάνιση και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Στο τζούντο ο Θοδωρής Τσελίδης χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο της φετινό μετάλλιο (χάλκινο) στην κατηγορία των 90 κιλών.