CLOSE

Breaking news

Μίλτος Τεντόγλου
A

Για 11η ημέρα συνεχίζονται σήμερα οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Παρίσι, μετά τη χθεσινή θεαματική νίκη του Εμμανουήλ Καραλή στο Άλμα επί Κοντώ, που του χάρισε το χάλκινο μετάλλιο.

Σήμερα θα απολαύσουμε την «Team Hellas» στο μπάσκετ, στην ιστιοπλοΐα, στο πόλο αλλά και στον στίβο, όπου θα παρακολουθήσουμε τον Μίλτο Τεντόγλου στον τελικό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ελληνικής αποστολής στο Παρίσι σήμερα, Τρίτη 6 Αυγούστου 2024, έχει ως εξής:

Τα μετάλλια που έχει κερδίσει η Ελλάδα

Μέχρι στιγμής η «Team Hellas» έχει συλλέξει 6 μετάλλια (8 αθλητές), ξεπερνώντας τις επιδόσεις που είχε στο Τόκιο το 2021.

Χτες ο Εμμανουήλ Καραλής αναδείχθηκε χάλκινος Ολυμπιονίκης στο Άλμα επί Κοντώ στο Παρίσι. Ήταν μία μαγική βραδιά για τον 25χρονο πρωταθλητή, που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια όλα τα ύψη, από το 5,50μ έως και το 5,90μ για να μπει στη διεκδίκηση των μεταλλίων. Εκεί έχασε τα 5,95μ, αλλά σε μια μνημειώδη κίνηση τακτικής, άφησε το ύψος, ρίχνοντας το «μπαλάκι» στους 4 βασικούς αντιπάλους του για το χάλκινο. Απέτυχαν όλοι κι έτσι ο «Μανόλο» εξασφάλισε την τρίτη θέση, αφού μπροστά του βρίσκονταν ήδη οι Ντουπλάντις, Κέντρικς.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των κρίκων.

Στην κωπηλασία δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι  Παπακωνσταντίνου - Γκαϊδατζής και  Κοντού - Φίτσιου.

Στην κολύμβηση (200μ. ύπτιο)  ο Απόστολος Χρήστου πραγματοποίησε μια μυθική εμφάνιση και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Στο τζούντο ο Θοδωρής Τσελίδης χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο της φετινό μετάλλιο (χάλκινο) στην κατηγορία των 90 κιλών.