CLOSE

Breaking news

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024
A

Ολοκληρώθηκαν για την ελληνική αποστολή τα αθλήματα του στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες και σήμερα, Πέμπτη 8 Αυγούστου 2024, το βάρος πέφτει στην πάλη και στο πόλο γυναικών.

Χτες η Κατερίνη Στεφανίδη αποκλείστηκε από το βάθρο κατακτώντας την 8η θέση, ενώ έγινε και η απονομή του χρυσού μεταλλίου στον κορυφαίο άλτη Μίλτο Τεντόγλου. Όπως δήλωσε ο ίδιος, η απονομή στο Παρίσι ήταν ομορφότερη από αυτή στο Τόκυο, ενώ αποκάλυψε πως τις τελευταίες ημέρες είχε και πάλι ένα πρόβλημα με τα παπούτσια του.

Το σημερινό πρόγραμμα

Στην πάλη και το πόλο θα απολαύσουμε σήμερα την Team Heallas.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών την 13η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού έχει ως εξής:

Πάλη

• 12:30 1ος γύρος 86κ ελευθέρας ανδρών: Νταουρέν Κουρουγκλίεφ
  • 13:50 προημιτελικά 86κ ελευθέρας ανδρών: Νταουρέν Κουρουγκλίεφ (εφόσον προκριθεί)
  • 19:35 ή 19:45 ημιτελικά 86κ ελευθέρας ανδρών: Νταουρέν Κουρουγκλίεφ (εφόσον προκριθεί)

Υδατοσφαίριση γυναικών

• 19:00 Υδατοσφαίριση Γυναικών, Αγώνας κατάταξης 5-8: Ελλάδα-Ουγγαρία

Τα 7 μετάλλια που έχει κερδίσει η Ελλάδα

Μέχρι στιγμής η «Team Hellas» έχει συλλέξει 7 μετάλλια (9 αθλητές), ξεπερνώντας τις επιδόσεις που είχε στο Τόκιο το 2021.

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με ένα θεαματικό άλμα που έκανε μόλις από τη δεύτερη προσπάθεια στα 8,48μ.

Ο Εμμανουήλ Καραλής αναδείχθηκε χάλκινος Ολυμπιονίκης στο Άλμα επί Κοντώ.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των κρίκων.

Στην κωπηλασία δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι Παπακωνσταντίνου - Γκαϊδατζής και  Κοντού - Φίτσιου.

Στην κολύμβηση (200μ. ύπτιο)  ο Απόστολος Χρήστου πραγματοποίησε μια μυθική εμφάνιση και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Στο τζούντο ο Θοδωρής Τσελίδης χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο της φετινό μετάλλιο (χάλκινο) στην κατηγορία των 90 κιλών.