CLOSE

Breaking news

Ολυμπιακοί Αγώνες
A

Εκτός από δόξα οι ολυμπιονίκες συνήθως λαμβάνουν και χρηματικά ποσά από τη χώρα που εκπροσωπούν όταν καταφέρουν να ανέβουν στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στην Ελλάδα η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού δίνει 90.000 ευρώ σε όποιον κατακτήσει το χρυσό.

Για το ασημένιο μετάλλιο η ΓΓΕ δίνει στον κάτοχο του 60.000 ευρώ, ενώ το χάλκινο «αμείβεται» με 50.000 ευρώ.

Πέρα από αυτά τα ποσά, η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή θα δώσει 200.000 ευρώ στις Ομοσπονδίες των αθλημάτων που είχαν αθλητές να κερδίζουν μετάλλια. Από εκεί και πέρα αυτές θα αποφασίσουν πώς θα τα διαθέσουν.

Πέρα από τα χρηματικά ποσά, τα προνόμια είναι σημαντικά. Κάθε αθλητής και κάθε αθλήτρια που κατακτά μετάλλιο, διορίζεται στο δημόσιο, ενώ απονέμεται η ιδιότητα εφέδρου εν ενεργεία αξιωματικού βαθμού Ανθυπολοχαγού. Επίσης, δίνεται δικαίωμα εισαγωγής χωρίς εξετάσεις σε οποιαδήποτε σχολή ή τμήμα ΑΕΙ και σε Σχολή Επιστημών Φυσικής Αγωγής στον Αθλητισμό (ΣΕΦΑΑ).

Τα μετάλλια που έχει κερδίσει η Ελλάδα

Μέχρι στιγμής η «Team Hellas» έχει συλλέξει 5 μετάλλια (7 αθλητές), ξεπερνώντας τις επιδόσεις που είχε στο Τόκιο το 2021.

Χτες ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των κρίκων.

Στην κωπηλασία δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι  Παπακωνσταντίνου - Γκαϊδατζής και  Κοντού - Φίτσιου.

Στην κολύμβηση (200μ. ύπτιο)  ο Απόστολος Χρήστου πραγματοποίησε μια μυθική εμφάνιση και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Στο τζούντο ο Θοδωρής Τσελίδης χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο της φετινό μετάλλιο (χάλκινο) στην κατηγορία των 90 κιλών.