Breaking news

ολυμπιακοί αγώνες
A

Στην έκτη θέση στο μονό σκιφ τερμάτισε ο Στέφανος Ντούσκος, ενώ ο Εμμανουήλ Κάραλης πέρασε άνετα τα 5.70μ. στα προκριματικά του επί κοντώ των Ολυμπιακών Αγώνων. Στην κολύμβηση, έφτασε κοντά στο ατομικό ρεκόρ του στα προκριματικά των 1.500μ. ελεύθερο έφτασε ο Δημήτρης Μάρκος, ενώ δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την παρουσία της στα ημιτελικά των 50 μέτρων στο ελεύθερο η Νόρα Δράκου καθώς τερμάτισε με χρόνο 24.80, έχοντας τη δεύτερη καλύτερη επίδοση.

Ειδικότερα, ενώ ο Στέφανος Ντούσκος ξεκίνησε πολύ δυνατά και βρισκόταν στη μάχη του μεταλλίου στη μεγαλύτερη διάρκεια της κούρσας, ωστόσο δεν άντεξε μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην τελευταία θέση του τελικού.

Σε κάθε περίπτωση, η προσπάθεια του 27χρονου αθλητή ήταν συγκινητική και η παρουσία του στον τελικό συνιστά ούτως ή άλλως επιτυχία. To χρυσό μετάλλιο στο μονό σκιφ κατέκτησε ο Γερμανός Όλιβερ Τσάιντλερ (6:37.57), το ασημένιο ο Λευκορώσος Γεβγένι Ζάλατι (που αγωνίζεται υπό τη σημαία της ΔΟΕ, καθότι η Λευκορωσία έχει αποβληθεί από τους Αγώνες) με 6:42.96, και το χάλκινο ο Ολλανδός, Σίμον φαν Ντορπ (6:44.72)

Στην κολύμβηση, ο Δημήτρης Μάρκος κολύμπησε κοντά στο ατομικό ρεκόρ του στα προκριματικά των 1.500μ. ελεύθερο. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την πρώτη θέση στην 1η σειρά του αγωνίσματος με 15:11.19 (έχει 15:07.61) και ολοκλήρωσε την παρουσία του στην διοργάνωση με μία αρκετά καλή κούρσα.  Η θέση του συνολική κατάταξη είναι η 12η, με 13 δευτερόλεπτα να τον χωρίζουν από την πρόκριση.

Η Νόρα Δράκου δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την παρουσία της στα ημιτελικά των 50 μέτρων στο ελεύθερο, καθώς τερμάτισε με χρόνο 24.80, έχοντας τη δεύτερη καλύτερη επίδοση. Η Ελληνίδα κολυμβήτρια έμεινε εκτός ημιτελικών, καθώς δεν μπόρεσε να τερματίσει στην 16άδα που θα της έδινε την πρόκριση.

Ο Εμμανουήλ Καραλής βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και το έδειξε από τα πρώτα του άλματα στα προκριματικά του επί κοντώ των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο Εμμανουήλ Καραλής ήταν από τους πολύ λίγους αθλητές του επί κοντώ που άφησαν τα πρώτα ύψη και ξεκίνησαν κατευθείαν από τα 5.60, δείγμα της αυτοπεποίθησης που έχει ο Έλληνας πρωταθλητής.

Με πολλή άνεση πέρασε στον προκριματικό του άλματος επί κοντώ, ο Εμμανουήλ Καραλής τα 5.60μ., αλλά και τα 5.70μ. Το όριο πρόκρισης στον τελικό είναι τα 5.80μ. Αν δεν το περάσουν 12 αθλητές, τότε στον τελικό θα προκριθούν οι 12 καλύτερες επιδόσεις. Το φετινό προσωπικό ρεκόρ του Καραλή είναι τα 5.93μ.