Breaking news

ΧΡΗΣΤΟΥ ΚΟΣ ΜΙΤΙΟΥΚΟΦ
A

Συνεχίζονται οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Παρίσι και η Team Hellas έχει ήδη κατακτήσει τα πρώτα της μετάλλια.

Χτες ο Απόστολος Χρήστου πέτυχε το απίθανο. Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, το πρώτο μετάλλιο της ελληνικής κολύμβησης στην πισίνα στην ιστορία των Αγώνων, και έγραψε με «χρυσά γράμματα» το όνομά του στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού.

Ο Απόστολος Χρήστου έκανε μία τρομερή κούρσα στα 200 μέτρα ύπτιο, παίρνοντας από την αρχή μεγάλο προβάδισμα. Γ Ο Ούγγρος Χούμπερτ Κος κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με 1:54.26. Ο Ελληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 1:54.82, συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ του Απόστολου Σίσκου (1:55.42 από τις 19/6 στο Βελιγράδι) και κράτησε τη δεύτερη θέση, μπροστά από τον Ελβετό Ρόμαν Μιτιούκοφ που πήρε την τρίτη θέση με 1:54.85.

Πριν από δύο ημέρες ο Θοδωρής Τσελίδης χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο της χάλκινο μετάλλιο στο τζούντο. Στον τελικό των ρεπεσάζ στα -90κ. ο Τσελίδης νίκησε τον Ισπανό -Γεωργιανής καταγωγής- Τριστάνι Μοσαχλισβίλι.

Χτες, ο Στέφανος Ντούσκος εξασφάλισε μία θέση στον τελικό της κωπηλασίας. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο τερμάτισε στην 3η θέση του ημιτελικού στο μονοθέσιο σκιφ και με χρόνο 6:40.78 και πέρασε στον μεγάλο τελικό.

Επιπλέον, η Εθνική ομάδα Πόλο Ανδρών σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση επικράτησε επί των ΗΠΑ με σκορ 13-11. Με αυτήν τη νίκη η εξασφαλίζει τη θέση της στην οκτάδα.

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ολοκλήρωσε μία σπουδαία παρουσία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, στα 40 της χρόνια. Η κορυφαία Ελληνίδα βαδίστρια τερμάτισε 22η στον τελικό των 20χλμ βάδην. Η αθλήτρια από τη Θεσσαλία έκανε χρόνο 1:31:33, που αποτελεί και ρεκόρ για την τρέχουσα χρονιά.