Breaking news

antetokounmpo
A

Κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες οι Μπακς. Τα ελάφια εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και επικράτησαν των Νικς με 123-108, οι οποίοι παλεύουν να μπουν στο play in τουρνουά της Ανατολής.

Για τους νικητές ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 38 πόντους με 12/19 σουτ, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, 24 με 10 ασίστ πρόσθεσε ο Χόλιντεϊ, ενώ στους 20 με 7 ριμπάουντ σταμάτησε ο Μίντλετον. Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα το Μιλγουόκι ανέβηκε στο 31-20. Πάντως δεν έλειψαν τα απρόοπτα, αφού ο Νοέλ χτύπησε στο κεφάλι τον Έλληνα μπασκεμπολίστα και χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ.

Με τον Γιάννη να μπαίνει φουριόζος και να σημειώνει 9 μαζεμένους πόντους οι Μπακς άνοιξαν το παιχνίδι ξεφεύγοντας με 15-10. Οι Νικς μείωσαν άμεσα σε 18-17, ωστόσο το Μιλγουόκι δεν επηρεάστηκε και σταδιακά έχτισε πάλι μία διαφορά, ξεφεύγοντας με 37-27, πριν κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 39-30, με τον Γιάννη να έχει ήδη 13 πόντους με 6/6 σουτ (1/1 τρίποντο) και τον Τζρου Χόλιντεϊ 8 πόντους με 3/3 σουτ (2/2 τρίποντα).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Νέρλενς Νόελ να κάνει ένα σκληρό φάουλ στον Γιάννη (χρεώθηκε ως flagrant 1), με τους Μπακς να ξεφεύγουν με 44-30 και 57-42, έχοντας σε εκείνο το σημείο 8/15 τρίποντα. Οι Νικς ωστόσο αντέδρασαν και με μπροστάρηδες τους Γκράιμς και Μπάρετ μείωσαν σε 57-51, ενώ λίγο αργότερα μείωσαν και σε 62-58 με το πρώτο καλάθι του Ραντλ στο παιχνίδι. Την ίδια στιγμή, ο Γιάννης υπέπεσε σε 3 μαζεμένα φάουλ μέσα σε 2 λεπτά, με αποτέλεσμα να περάσει εμφανώς εκνευρισμένος στον πάγκο. Και αυτό ακριβώς εκμεταλλεύτηκαν οι Νικς μειώνοντας σε 64-63, με τον Κόνατον ωστόσο να ευστοχεί σε buzzer-beater τρίποντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου για το 67-63.